Historia

Historia zespołu

TOCZY SIĘ JAZZOWA KULA, CZYLI JAK TO SIĘ ZACZĘŁO?

W Królewskim Mieście Kraków przyszedł na świat zespół o nazwie „Jazz Band Ball”. Stało się to w 1962 roku z inicjatywy Jana Boby i Jana Kudyka, w ów czas studentów P.W.S.M w Krakowie. Bardzo krótko zespół zespół był oktetem, zaś obok tak wyrafinowanego instrumentu jak bandżo, na występach pojawiała się też tuba, jako instrument melodyczny! Pierwszy znaczący sukces „Jazz Band Ball” (JBB) miał miejsce we Wrocławiu w roku 1966, gdy zespół zajął pierwsze miejsce na festiwalu „Jazz nad Odrą”. Od tego wydarzenia JBB stał się bardziej aktywny estradowo. Najpierw występował w kraju, a niedługo później również za granicą, koncertując na w byłej Jugosławii, NRD czy Austrii.

Z początkiem lat siedemdziesiątych JBB zaczyna swoje pierwsze wojaże w nieosiągalnych wcześniej miejscach za tak zwaną „żelazną kurtyną”, czyli w państwach Europy Zachodniej. Przy tej okazji zespół za namową Niemieckiego managera modyfikuje swoją nazwę. Tak powstaje używana do dzisiaj nazwa: „Jazz Band Ball Orchestra” (JBBO).

EWOLUCJA STYLISTYCZNA JBBO

W połowie lat siedemdziesiątych znika z instrumentarium JBBO bandżo, a styl, jaki uprawiają muzycy sekstetu (?), zaczyna lekko ewoluować. Artyści opierają się głównie na standardach, inspirując się Louisem Armstrongiem „Satchmo” i jego „All Stars”, których mieli okazję oklaskiwać na koncercie w Praskiej „Lucernie”, w 1965 roku. Zespół zbliża się do muzyki swingowej Benny Goodmana, nie ukrywając fascynacji muzyką Counta Basiego, Duke’a Ellingtona, Roya Eldridge’a, czy innych wielkich muzyków światowej sceny jazzowej.

JBBO ciągle poszerza zainteresowania stylistyczne, by w końcu określić się mianem zespołu grającego tak zwany jazz środka. Muzycy rozpoczynają też komponować własne utwory, a w zarejestrowanym na płytach repertuarze JBBO z lat siedemdziesiątych pojawiają się utwory autorstwa członków zespołu. W drugiej połowie lat siedemdziesiątych do brzmienia zespołu muzycy wprowadzają dodatkowo saksofon tenorowy, grający zamiennie z klarnetem. Taki skład pozostanie już na stałe do dziś, a zespół występuje jako sekstet. Interesujący jest też fakt, że w składzie personalnym JBBO aż przez 54 lata nie było częstych zmian personalnych, ale na przestrzeni lat przez zespół przewinęło się też wielu znanych muzyków.

KONCERTY W KRAJU I ZA GRANICĄ

Od połowy lat siedemdziesiątych JBBO jest częstym gościem na międzynarodowej scenie jazzowej z racji ciągłych koncertów po całej Europie. Na przestrzeni tych lat band koncertuje najczęściej w ówczesnej Niemieckiej Republice Federalnej, stanowiącej dla muzyków swego rodzaju scenę wypadową w inne miejsca Europy. Sukcesywnie muzycy zdobywają kolejne kraje, między innymi: Holandię, Belgię, Szwajcarię, Finlandię, Szwecję, Danię, Norwegię, Czechosłowację, Austrię, Jugosławię, Niemiecką Republikę Demokratyczną, Izrael, Irlandię, Włochy, Rumunię, Bułgarię, Francję, Hiszpanię wraz z Wyspami Kanaryjskimi i Ibizą.

Ważnym wydarzeniem w historii JBBO jest zaproszenie zespołu na jeden z największych Festiwali Jazzu Tradycyjnego w USA, słynny „Sacramento Dixieland Jubilee” w Kalifornii, później znany jako „Sacramento Jazz Jubilee”. Znamienne jest, że od 1979 r. zespół był zapraszany na ten festiwal przez dwadzieścia kolejnych lat!

Fascynujące jest to, że polski zespół szybko zdobył sympatię, popularność oraz rzesze fanów w Nowym Świecie. Z inicjatywy amerykańskiej publiczności powstał liczący około 100 członków „JBBO Fan Club”.
W 1987 r. jego uczestnicy tłumnie stawili się na jubileuszu 25-lecia zespołu, przylatując do Krakowa specjalnym czarterowym samolotem. Przy okazji jubileuszu ówczesny prezydent USA, Ronald Reagan przekazał na ręce organizatorów festiwalu w Sacramento specjalny list gratulacyjny z Białego Domu w uznaniu dotychczasowych zasług zespołu! Równolegle JBBO koncertuje również w Kanadzie. Przez kolejne lata pojawia się w klubach i na festiwalach w Vancouver, wyspie Viktorii, czy Edmonton. Kolejnym ciekawym wydarzeniem w życiorysie JBBO jest trasa koncertowa zespołu po Związku Radzieckimroku 1983. Podczas półtoramiesięcznego tournée zespół z ogromnymi sukcesami koncertuje niemal we wszystkich republikach komunistycznego imperium, co było wydarzeniem precedensowym, bowiem do tej pory nie było w Polsce zespołu jazzowego, który wyjechałby na samodzielne tournée do republik Związku Radzieckiego.

KOLABORACJE ZE ZNANYMI ARTYTAMI SCENY JAZZOWEJ

Przez dziesiątki lat zespół miał okazję spotkać i koncertować wspólnie z wieloma znanymi muzykami światowej sceny jazzowej. Jednym z nich był Wynton Marsalis i wspólne jam session JBBO z Jego septetem. Wydarzyło się to w 1994 r., w trakcie koncertu  JBBO w krakowskiej Filharmonii. Marsalis przebywał w tym czasie w Polsce na wykładach oraz koncertował. W czasie wolnym zwiedzał nocą miasto wraz ze swoim septetem i przypadkowo trafił do Filharmonii Krakowskiej, gdzie właśnie trwał koncert JBBO. Muzycy Wyntona Marsalisa mieli przy sobie instrumenty, więc dołączyli do wspólnego grania z krakowskimi jazzmanami.

W trakcie 54 lat działalności zespół JBBO współpracował z muzykami z różnych zakątków świata, m.in: amerykańskim klarnecistą Albertem Nicholasem, Mr. Acker Bilkiem, Kenny Ballem, Chrisem Barberem, Wallicem Davenportem, Fioną Duncan, Byronem Striplingiem, Angie Domday, Harriet Lewis, Janice Harrington, Billem Ramseyem, Diną Prativi, Janem Smigmatorem, Stanleyem Breckenridgem oraz innymi znakomitościami jazzu. JBBO mieli na przykład okazję wystąpienia podczas Sacramento Jazz Jubilee w roku 1987 z legendarnym perkusistą Louisa Armstronga, Barettem Deemsem, czy klarnecistą „Peanutsem” Hucko, jak i z drugim klarnecistą Louisa Armstronga, Joe Muranyi. Ci muzycy występowali w „All Stars” legendarnego jazzmana aż do Jego śmierci w 1971 r.

WYSTĘPY NA FESTIWALACH ZAGRANICZNYCH

JBBO wystąpił w wielu znaczących festiwalach jazzowych obok takich gigantów jazzu jak: Dizzy Gillespie, Nat Aderley, Benny Golson, Oscar Peterson, Dexter Gordon, Buddy Tate, Illonois Jacquet, Ray Charles, Johny Griffin, Lionel Hampton, Arnet Cobb, Clark Terry, Phil Woods, Roy Eldridge i wielu innych. W roku 1988 JBBO wystąpił w warszawskiej Sali Kongresowej na festiwalu Jazz Jamboree obok wielkiego Milesa Davisa. Muzycy wystąpili również w niezliczonej ilości klubach jazzowych oraz programach radiowych i telewizyjnych w kraju i za granicą. Wytmieńmy tylko niektóre: ”Nord Sea” w Holandii (1979); „Cork Jazz Festival” w Irlandii (1987); „Jazz in Marciac” we Francji (1995-1996); „Jazz Festival Cesarea w Izraelu (2000); „Breda Jazz Festival” w Holandii (1983-1986); „Jazz Festiwal Rotterdam” w Holandii (1979-1982); „Jazz Festival Haugesund” w Norwegii (2005); „Jazz Festival Ascona” we Szwajcarii (1994-2003); „Jazz Festival Silkebourg” w Danii (1993); „Jazz Festival Lichtensteig” w Szwajcarii (1997); „Hot Jazz Meeting” w Niemczech; „Jazz Festival Praga” w Czechach (2012); „Jazz Festival Lugano” we Szwajcarii (1990); „Jazz Festival Lucerna” we Szwajcarii; Jazz Festival Biel we Szwajcarii (1988); „Jazz Festival Davos” we Szwajcarii (1976); „Jazz Festival Meilen” we Szwajcarii (1986); „Jazz Festival Edynburg” w Szkocji (1980); “Jazz Festival Groningen”w Holandii (1984); „Jazz in Light Town” w Holandii i wielu innych.

DOROBEK ZESPOŁU

Zespół ma również bogatą dyskografię: wydał około trzydziestu płyt długogrających i tyleż płyt CD, kilka kaset audio oraz płyt długogrających winylowych, nagranych za granicą, m.in. w Niemczech, Holandii, USA, czy Tajlandii. Do dorobku zespołu dołączyły niedawno płyty DVD z zarejestrowanymi koncertami.

Od roku 1996 „Jazz Band Ball Orchestra” zajmuje czołowe miejsce w ankiecie czytelników „TOP JAZZ” poczytnego miesięcznika „Jazz Forum”. Obecnie JBBO przygotowuje się do kolejnego jubileuszu. Tym razem z okazji 55 lat istnienia zespołu!

SKŁAD

Aktualny skład zespołu JBBO tworzą:

Michał Bylica /trąbka, wokal/ od 2014

Jarosław Kaczmarczyk /klarnet, saksofon tenorowy, wokal/ od 2017

Marek Michalak /puzon, wokal/ od 1977

Wojtek Groborz /fortepian/ od 1987

Tolek Lisiecki /kontrabas/od 1968

Wiesiek Jamioł /perkusja/od 1999